Haber

Kosova ve Sırbistan “Fransız-Alman Planı” üzerinde anlaşamadı

– Kosova ve Sırbistan “Fransız-Alman Planı” üzerinde anlaşamadı

BRÜKSEL – Belçika’nın başkenti Brüksel’de Belgrad-Priştine Diyaloğu çerçevesinde anlaşmaya varan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, “Fransız-Alman Anlaşması” olarak bilinen anlaşma metni üzerinde anlaşamadı. Plan”.

Kosova ile Sırbistan arasındaki Belgrad-Priştine Diyaloğu çerçevesinde müzakereler devam ediyor. Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ev sahipliğinde düzenlenen görüşmeye gelen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, ” Fransız-Alman Planı” kamuoyunda. Borrell, her iki başkanla ayrı ayrı görüştükten sonra üçlü bir toplantı düzenledi. Başkan Vucic görüşmenin ardından yaptığı açıklamada anlaşmaya varamadıklarını söyledi. Vucic, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in daveti üzerine gerçekleştirilen görüşmenin de önceki toplantılar kadar zorlu geçtiğini söyledi.

Borrell’in Mart ayında Batı Balkan ülkelerini ziyaret edeceğini kaydeden Vucic, bir sonraki görüşmede AB’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak ile önceki anlaşmaların uygulanması konusunda görüşeceklerini söyledi. “Sırbistan Belediyeler Birliği’nin kurulması konusunda ısrarcıydım. Kurti’nin bunu kabul etmeye hazır olduğunu düşünmüyorum. Umarım yeni uzlaşmalara varabiliriz ama uygulamada takılıp kaldığımız konulardan endişeliyim. önceden bir anlaşmaya varmak,” dedi Vucic.

Fransız-Alman Planı

ABD ve AB tarafından desteklenen Fransız-Alman Planı’na göre Kosova’dan, Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde Sırp Belediyeler Birliği kurulmasına izin vermesi istenirken, Sırbistan Kosova’nın toprak bütünlüğüne saygı duyuyor ve izin veriyor. uluslararası kuruluşlara üye olmak. Öte yandan Kosova ve Sırbistan’ın AB’ye entegrasyon sürecinde yaşanan zorluklar konusunda nihai bir anlaşmaya varılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu